Mózg. Nasz niebywały narząd kontrolujący całe nasze życie. Jego budowa i możliwości sprawiają, że różnimy się od pozostałych organizmów żywych. Jesteśmy zdolni do myślenia, uczuć i kontrolowania emocji. A co dzieje się, kiedy mózg zaczyna szwankować?

Barbara K. Lipska to Polka mieszkająca od 30 lat w Stanach, doktor nauk medycznych, dyrektor Kolekcji Rdzenia Mózgu Ludzkiego w Państwowym Instytucie Zdrowia Psychicznego. Wraz z Elaine McArdle napisała książkę niezwykłą. Neurolożka to jej świadectwo walki z rakiem mózgu. Biorąc pod uwagę jej doświadczenie z pracą z mózgami i nieprzeciętną wiedzę na temat ich funkcjonowania, opowieść o jej chorobie jest wciągająca i emocjonalna.

Neurolożka jest świadectwem

To nie jest zwykła książka. To pokazanie jak kruchym jest człowiek w obliczu choroby. Żadna wiedza nas przed tym nie uchroni. Barbara wie wszystko o budowie mózgu. Opowiada nam w książce, która jego część za co odpowiada. Mówi co się dzieje, kiedy któraś zostaje uszkodzona. Mimo tego, kiedy okazuje się, że ma guzy mózgu, nie panuje nad zmianami, które zachodzą w jej postępowaniu. Choroba sprawia, że jest zupełnie innym człowiekiem. Otoczona bliskimi, nie zauważa, że zaczyna ich ranić. Mało tego, fakt, że zaczynają oni zwracać uwagę na jej zmiany powoduje u niej złość i wyparcie. I nagle osoba, która ma ogromną wiedzę o działaniu najważniejszego organu ludzkiego, jest kompletnie bezradna w związku z tym, co dzieje się z nią w obliczu choroby.

Neurolożka poruszająca

Świadectwo walki Barbary K. Lipskiej, bo inaczej nie da się podsumować tej lektury, jest poruszająca i wzruszająca. Neurolożka jest dokładnym opisem drogi przez walkę z nowotworem. Od pierwszych obajwów, po eksperymentalne terapie aż do „życia po” raku. Każdy etap jest szczegółowo opisany pod względem tego, co dzieje się w mózgu pacjentki. Prywatne fotografie sprawiają że czujemy autentyczne przywiązanie z autorką i kibicujemy jej (chociaż w trakcie choroby uszkodzenia mózgu sprawiają, że nie jest zbyt sympatyczna) w walce o normalne, tak samo jak przed chorobą aktywne życie. Wzruszające i godne podziwu jest też to, że chłoniak nie jest pierwszym nowotworem autorki. Ma ona za sobą wygraną walkę z rakiem piersi, co sprawia, że osobiście w moich oczach jest ona herosem!

Poznaj swój mózg

Neurolożka uświadamia czytelnikowi jak złożoną maszyna jest jego ciało. Jak ogromna rolę odgrywa nasz mózg i ile od niego zależy. Od niego, a nie zawsze mamy na niego wpływ. Masa naukowych stwierdzeń i opisów, jest poparta przykładami z życia, dzięki czemu książka jest niezwykle ciekawa, pouczająca, ale także przystępna! Serdecznie polecam. Każdy, kto zmierza się z chorobą bliskich, ze swoją chorobą, z ograniczeniami, każdy kto próbuje zrozumieć swój mózg powinien sięgnąć po tę pozycję. To bardziej naukowa, ale moim zdaniem lepsza od Jak mniej myśleć wersja opisu działania mózgu.