Jakiś czas temu na jednej z grup fotograficznych na facebooku natknęłam się na piękne zdjęcia w zbożu. Teraz jest ich naprawdę wysyp. Pod zdjęciem natomiast prawdziwa burza. Którą rozumiem, bo sesja taka każe płacić za siebie naturze cenę niewspółmiernie wysoką w stosunku do efektu.

Wiem co mówię

Jakiś czas temu na moim profilu na instagramie zamieściłam filmik, na którym prowadzę traktor. Wiele osób wyraziło swoje zdziwienie. a nawet osąd, że to była pozerka. Otóż nie. Jestem dzieckiem wsi. Traktor prowadzę gdzieś od 6. roku życia. Wychowywałam się na roli, gdzie czas odmierzało się od jednej pracy do drugiej. Siew, sianokosy, żniwa, drugi pokos traw, przygotowywanie opału na zimę, wykopki… Głębokim smutkiem napełnia mnie widok fotografów, którzy nie szanują ciężkiej pracy rolników. 

Warto przemyśleć

Zdjęcia w zbożu są piękne, malownicze, przepełnione słońcem. Zamykają w sobie urok lata. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jakie skutki niesie ze sobą taka niewinna sesja? Rolnicy w tym roku mieli naprawdę ciężki rok. Brak zimy, wód pośniegowych, susza, potem nawałnice. Zdajemy sobie z tego sprawę w szczególności idąc do sklepu i płacąc np. 23 złote za kilogram pietruszki. Rolnictwo jest bardzo, bardzo ważne dla naszej gospodarki. Jednocześnie jest to praca niewdzięczna i niezwykle ciężka. Czy fotografowie wchodząc w łan zboża zdają sobie sprawę z tego, jakie szkody robią?

Proszę, nie szkodź

Wydeptanego zboża, podobnie jak tego po nawałnicy najnormalniej w świecie kombajn nie skosi. To są straty, to nieposzanowanie cudzej pracy. Tobie się wydaje, że nie ma śladu, a jeśli Ty się na coś takiego zdecydujesz, to dajesz społeczne przyzwolenie na wandalizm, bo inaczej tego nie potrafię określić. Dlatego nigdy, pod żadnym pozorem nie wchodź na czyjeś pole bez zgody właściciela. Bądź co bądź to teren prywatny. Idę o zakład, że nikt nie wchodzi do Twojego ogródka/ na Twój balkon i nie depcze Ci kwiatów. Apeluję zatem! Szanujmy pracę innych ludzi i niech hasłem fotografów i nie tylko będzie po pierwsze nie szkodzić.