A co gdyby się okazało, że Napoleon Bonaparte nie umarł, a zapadł w śpiączkę? Co by było, gdyby z tej śpiączki obudził się po dwustu latach? Jak odnalazłby się we współczesnej Francji? Ależ proszę bardzo, oto prawdopodobny scenariusz.

Romain Puértolas, to francuski pisarz o imponującej przeszłości zawodowej. Od didżeja, poprzez magika (!), nauczyciela języków obcych, a nawet pracownika cyrku. Być może to doświadczenie sprawiło, że nie ma dla niego rzeczy trudnych do wyobrażenia. Jego najbardziej znaną książką jest nagrodzona Grand Prix Nagrody Literackiej im. Juliusza Verne’a Niezwykła historia fakira, który utknął w szafie Ikea. Trzeba przyznać, że już sam tytuł jest… wyszukany. I to właśnie tytuł zachęcił mnie do przeczytania innej jego powieści – Niech od-żyje Cesarz.

Sama fabuła przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Ciekawie wyjaśnia się fakt ponownego pojawienia się Napoleona. Został on odnaleziony w zimnych wodach Islandi, która to woda doskonale zakonserwowała jego ciało. Następnie przetransportowany do ojczyzny, musi zmierzyć się nie tylko ze zmianami społecznymi, ale i kulturowymi. Dowiedziawszy się o zagrożeniu ze strony dżihadystów, wiedziony swoją smykałką przywódczą, postanawia stworzyć Nową Małą – Dużą Armię i pokonać ich bez rozlewu krwi. Śmiechu jest przy tym co niemiara. Zderzenie z XXI – wiecznymi obyczajami, technologią a nawet coca – colą light (której swoją droga chyba już nie ma na rynku) sprawia, że istotnie mamy mieszankę wybuchową o niebywałym ładunku humoru.

Wprowadzenie komicznej kreacji Napoleona jest tylko pretekstem do poruszenia ogromnego problemu ISIS. Zabawne rozdziały przeplatają się z krótkimi historiami zamachów i indoktrynacji dzieci tak, aby cała historia znalazła swój finał u przywódcy państwa islamskiego. Ok, jest to jakiś sposób na pokazanie tragicznych historii, jakie toczą się w wyniku islamizacji. Ale ja takiej formy nie kupuję. Dla mnie to było ciekawe, ale zbyt infantylne. Zderzenie tych dwóch aspektów, dwóch stylów sprawiało, że momentami czułam pewien niesmak, przeplatany z naprawdę dobrą zabawą związaną z fabułą historii o Napoleonie.