Często słyszę jak, zrezygnowani przez kolejną porażkę ludzie zadają sobie głośno pytanie „gdzie popełniłem błąd”. Popularne jest też powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”. Tymczasem okazuje się, że cała historia ludzkości roi się od błędów, które niejednokrotnie zmieniały bieg historii.

Tom Philips jest komikiem i redaktorem brytyjskiego serwisu FullFact – organizacji charytatywnej sprawdzającej autentyczność treści zamieszczanych w internecie. Prywatnie studiował archeologię, historię, antropologię i filozofię nauki, co wykorzystał pisząc książkę Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko.

Wielcy (nie)omylni

Wiele wskazuje na to, że z chwilą pojawienia się człowieka na ziemi zaczęły się problemy. Autor przedstawia nam największe pomyłki w historii ludzkości. Największe, najbardziej spektakularne i przynoszące największe konsekwencje. Szczerze powiedziawszy zrobiło mi się lepiej po lekturze tej książki, bo cóż oznaczają moje potknięcia w pracy, w obliczu nieprzemyślanej kampanii Napoleona na Moskwę czy walki Mao Zedonga z wróblami, która przyczyniła się do wielkiego głodu w Chinach. Oczywiście były też momenty, kiedy było mi przeraźliwie smutno. Przede wszystkim w obliczu tego, że ludzie po prostu nie uczą się na błędach i są głęboko przeświadczeni o swojej nieomylności. Doskonałym przykładem może być tutaj cała historia kolonializmu, roznoszącego choroby nieznane na nowych lądach, czy czyniącego jednych ludzi podwładnymi innych. Nie wspominając już o całej karuzeli zagłady ekologicznej. Tak, to człowiek zapracował w pocie czoła na większość nieszczęść jakie spotkała ludzkość. Czy mimo tylu błędów możemy sądzić, że nie powtórzą się już wojny? czy jesteśmy w stanie przewidzieć kolejne katastrofy? Nie sądzę.

Groza z przymrużeniem oka

Katastrofy są częścią naszego codziennego życia. każdego dnia, włączając telewizor, jesteśmy bombardowani złymi wiadomościami. Duża cześć z nich była do uniknięcia. Niestety wciąż popełniamy błędy i wciąż, uparcie nie wyciągamy z nich wniosków. Tom Philips zebrał najbardziej znaczące potknięcia ludzkości i w sposób humorystyczny, niekiedy wręcz przerysowany pokazał nam jak brzemienne w skutkach mogą być ludzkie błędy. Zrobił to dobrze, ciekawie i wciągająco. Jest człowiekiem o dużej wiedzy i jednocześnie cennych umiejętnościach przekazywania jej w przestępny sposób. Ta książka jest bardzo dobrym sposobem na poznanie ciemniejszych kart naszej historii, pełna ciekawostek i napisana językiem łatwym do strawienia.