Geocaching czyli wyjdź z domu i poszukaj skarbów

Geocaching to nazwa ogólnoświatowej gry plenerowej, polegającej na poszukiwaniu, przy pomocy urządzeń wyposażonych w GPS, ukrytych „skarbów” –  keszy. To doskonały sposób na poznawanie zarówno swoich okolic, jak i zupełnie nowych miejsc.

W co się bawić?

Każdego dnia, miliony ludzi na całym świecie, zupełnie nieświadomie mija na swojej drodze prawdziwe skarby. Znakiem naszych czasów jest fakt, że każdy w kieszeni ma smartfon, który jednocześnie jest odbiornikiem sygnału GPS. Tylko od nas zależy, czy i jaki pożytek z tego zrobimy. Jedną z propozycji jest gra terenowa. W 2000 roku, dla uczczenia udostepnienia przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona niezniekształconego sygnału dla wszystkich użytkowników GPS, Dave Ulmer wysunął pomysł na zorganizowanie poszukiwania skarbów.  To swego rodzaju podchody, które prowadzić mają użytkownika do skrzynek, zawierających dzienniki odkryć. Do Polski gra trafiła już rok później i po 18 latach cieszy się wciąż niegasnącym zainteresowaniem.

geocaching

Chcę szukać skarbów.

Jak zacząć? Wystarczy założyć konto na geocaching.pl a następnie ściągnąć aplikację na telefon. W aplikacji będziemy mieli dostęp do mapy, na której zaznaczone są skrytki, ich współrzędne i wskazówki jak je odnaleźć. Wbrew pozorom to nie takie proste. Kesz nie zawsze jest skrzynką. Nierzadko przyjmują inne, dość nieoczywiste formy.

geocaching

Dyskrecja przede wszystkim

Taka forma spędzania wolnego czasu to świetny pomysł na poznanie nowych miejsc, czy wręcz nowych miast. Skrytki schowane są raczej w niebanalnych miejscach, a posiadanie ich lokalizacji jest równie dobre, jak posiadanie planu wycieczki. Dlaczego jest to dobra forma na poznanie nowych miast? W aplikacji każda skrytka opatrzona jest wzmianką co to za miejsce. Np. krótka historia parku, w którym teraz jesteśmy, czy kapliczki przydrożnej, nieopodal której jest kesz. Bardzo ważną rzeczą jest, żeby zachować dyskrecję w poszukiwaniach. Zazwyczaj aplikacja ostrzega nas, że miejsce jest ruchliwe i należy być ostrożnym, żeby nikt nie widział, jak wyjmujemy skrzynkę i wpisujemy się do logbooka. Pozwoli to zminimalizować ryzyko, że skrzynka zaginie.

Podejmij wyzwanie

Tempo życia nie sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. Pędzimy z domu do pracy, z pracy do domu. Cały dzień przed komputerem, wieczory przed telewizorem, z nosem w komórce. Geocaching jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, na wykorzystanie potencjału naszych sprzętów elektronicznych w nietypowy sposób. Tym bardziej, że liczba skrytek zarejestrowanych w Polsce przekroczyła już 1000, więc i miejsc do odkrycia nie powinno zabraknąć.