Sztokfisz Marta

Marta Sztokfisz: Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia

Jakie czasy, taka perfekcyjna pani domu. Lektura przybliżająca mi Lucynę Ćwierczakiewiczową jest kolejnym, niezbitym dowodem na to, że urodziłam się sto lat za późno. Z całym szacunkiem dla Pani Rozenek, to właśnie bohaterka Pani od obiadów jest ponadczasową nauczycielką prowadzenia domu.

Marta Sztokfisz jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, cenioną dziennikarką i autorką licznych biografii. Między innymi Marka Grechuty czy Jerzego Hoffmana. To właśnie spod jej pióra wyszła również biografia Lucyny Ćwierczakiewiczowej, o której być może niewiele młodych ludzi dziś pamięta.

Autorka w sposób ciekawy i niezwykle wnikliwy zarysowała nam sylwetkę Pani od obiadów. Skąd ten przydomek? Ćwierczakiewiczowa, za namową męża postanowiła wydać książkę 365 obiadów za 5 złotych, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Ta książka kucharska doczekała się wielu wznowień i jeszcze dziś jest źródłem inspiracji współczesnych blogerek kulinarnych. Pani Lucyna była kobietą niezwykle zaradną, ale trudną. Nie bała się mówić to co myśli, a sukces, jaki odniosły jej książki były solą w oku zawistnych warszawiaków. Oprócz historii świetnej kucharki mamy szereg informacji o działalności filantropijnej Ćwierczakiewiczowej a także postawę sprzeciwu wobec dyskryminacji kobiet. Uważała, że każdy powinien mieć taki sam dostęp do nauki, próbowała w swoich książkach nauczyć współczesne sobie panie chociażby odpowiedniego zarządzania domowym budżetem, umiejętnego wykorzystania resztek pokarmu, robienia zapasów i przetworów. Innymi słowy sprawiała, że prowadzenie domu było łatwiejsze, bardziej ekonomiczne i rozsądniejsze.

Treści przekazane w Pani od obiadów są ponadczasowe. Już ostrzę sobie ząbki żeby dorwać 365 obiadów i organoleptycznie zweryfikować geniusz i ponadczasowość tych przepisów. Z drugiej strony, marcie Sztokfisz należą się ukłony za rzetelne, anegdotyczne przedstawienie tak fascynującej kobiety, której wszystkie panie domu tyle zawdzięczają.